Manabhari Gehili Bouku ମନଭରି ଗେହିଂଲି ବୋଉକୁ

Manabhari Gehili Bouku    ବୋଉ କଥା ଶୁଣି ଉତେଜିତ ହୋଇ ମୁଁ ଜୋଶରେ ଆସିଗଲି ଏବଂ ବୋଉ ଦୁଧକୁଜୋର ଜୋର ଚିପି ଦଳିବାକୁ ଲାଗିଲି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମୁଁ କୌଣସି ମାଇକିନିଆର ଦୁଧକୁଛୁଇଁଲି। ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ ଯେମିତି ଉତେଜିତ ହୋଇ ଉଠୁଥିଲି, ମୋତେ ସେମିତି ମଜା ବିଲାଗୁଥିଲା। ମୋ ବ୍ବାରା ବୋଉକୁ ତା ଦୁଧ ଚିପେଇବାକୁ ବହୁତ ମଜା ଆଉ ଆନନ୍ଦ ଲାଗୁଥିଲା।

ସେତେବେଳକୁ ମୋ ୭ ଇଞ୍ଚ ଲମ୍ବା ବାଣ୍ଡ ପୁରା ଜୋଶରେ ଆସି ଯାଇଥିଲା। ବୋଉଦୁଧକୁ ସାଉଁଳୁଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍ ସେ କହିଲା – ବେଟା, ବେଡ଼ ଉପରକୁ ଚାଲୁନୁ। ବୋଉ ମୋବେଡ଼ ଉପରେ ଉପରକୁ ମୁହଁ କରି ଶୋଇ ପଡ଼ିଲା। ମୁଁ ତା ଉପରେ ଶୋଇଲି। ତା ଦୁଧ ମୋମୁହଁର ପୁରା ପାଖରେ ଥିଲା। ମୁଁ ଦୁଧ ଯୋଡ଼ାକୁ ମୁଠେର ଜୋର ଜୋର ଚିପୁଥିଲି।

ବୋଉ ତା’ରଗୋଟାଏ ଦୁଧକୁ ମୋ ପାଟିରେ ଦେଇ କହିଲା – ଆକୁ ପାଟିରେ ପୁରେଇ ଚୋଷ। ମୁଁ ବୋଉରଦୁଧ ଚୋଷିବା ବେଳେ ଅଚାନକ ବୋଉ କହିଲା – ପ୍ରିୟାଙ୍କା ଗାଧେଇବା ବେଳେ ତୁ ବାଥରୁମଡୋରର କି-ହୋଲରେ ତାକୁ ଦେଖି ତୋ ବାଣ୍ଡକୁ ମୁଠେଇ ହଲେଇବା ଦିନ ଠାରୁ ମୁଁ ତୋ ବାଣ୍ଡକଥା ଜାଣିଥିଲି। ତୁ ବି ମୋତେ ବାରମ୍ବାର ତୋ ଶକ୍ତ ବାଣ୍ଡକୁ ଦେଖେଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲୁ।

ଆଜି କାଲି ତୋ ବାପା ମୋତେ ଗେହଁୁ ନାହାଁନ୍ତି। ତେଣୁ ତାଙ୍କ ବାଣ୍ଡ ଦେଖିବା କି ତାକୁ ଛୁଇଁବାମୋ ପାଇଁ ସ୍ବପ୍ନ ହୋଇଗଲାଣି। ଯେବେ ଠାରୁ ମୁଁ ତୋର ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବାଣ୍ଡକୁ ଦେଖିଲେଣି,ସେ ଦିନ ଠାରୁ ମୋ ବିଆ କୁଣ୍ଡେଇ ହେଉଚି। ତୁ ଆଜି ତୋ ବାଣ୍ଡରେ ମୋ ବିଆର ଗଲୁକୁ ଶାନ୍ତକରିଦେଏ। ମୁଁ ପଚାରିଲି – ଆଚ୍ଛା ବୋଉ, ମୁଁ ଦିଦିକି ଦେଖୁଥିବା କଥା ତୁ କେବେ ଦେଖିଲୁ।

ବୋଉକହିଲା – କମିନା, ତୁ ତୋ ଦିଦିର ଲଙ୍ଗଳା ଦେହ ଦେଖିବାରେ ତୁ ଏମିତି ମଜ୍ଜି ଯାଇଥିଲୁ ଯେ ମୁଁତୋତେ ଦେଖୁଚି ବୋଲି ଜାଣି ପାରିଲୁ ନାହିଁ। ଏବେ ତୁ ମୋ ବିଆକୁ ଚାଟେ। ମୁଁ ବୋଉର ବିଆକୁ ଜୋରରେ ଚାଟିବାକୁ ଲାଗିଲି। କିଛି ସମୟ ଚାଟିବା ପରେ ମୁଁ ବୋଉବିଆ ଭିତରେ ଗୋଟାଏ ଆଙ୍ଗୁଳି ପୁରେଇ ଦେଲି ଏବଂ ଆଗ ପଛ କରିବାକୁ ଲାଗିଲି।

ବୋଉବିଆରୁ ପାଣି ବାହାରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲା। ବୋଉ କହିଲା – ତୁ ମତେ ଆଉ ଛଟପଟ କରିନା,ତୋ ବାଣ୍ଡ ପୁରେଇ ଗେହିଁ ଗେହିଁ ମୋ ବିଆକୁ ଫଟେଇ ଦେଏ। ମୁଁ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ବୋଉ ଉପରେ ଶୋଇ ପଡ଼ି ତା ଦୁଧକୁ ଚିପିଲି ଏବଂ ତା ରସାଳ ଓଠକୁଚୋଷିବାରେ ଲାଗିଲି। ତାପରେ ତା ଦୁଇ ଗୋଡକୁ ମେଲେଇ ତା ବିଆ ଉପରେ ମୋ ବାଣ୍ଡକୁରଗଡ଼ିଲି। ବୋଉ ପାଟିରୁ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଶିତ୍କାର ବାହାରିଲା।

ଗିହାଁ ଗେହିଁ କରିବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ମୋର ନଥିଲା କି ମୁଁ ଆଗରୁ କାହାରିକୁ ଗେହିଁ ନ ଥିଲି। ନୂଆ କରି ବୋଉକୁ ଗେହିଁବା ପାଇଁ ତା ଟାଇଟ୍ବିଆରେ ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ପୁରେଇବା ବେଳକୁ ମୋତେ ବହୁତ କଷ୍ଟ ଲାଗିଲା। ମୁଁ ଜୋର କରି ମୋବାଣ୍ଡକୁ ବୋଉ ବିଆ ଭିତରେ ପୁରେଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାରୁ ବୋଉକୁ ବି କଷ୍ଟ ହେଲା। କିନ୍ତୁପ୍ରଥମରୁ ତା ବିଆ ଭିତରେ ମୋ ଆଙ୍ଗୁଠି ପୁରେଇ ଭିତର ବାହାର କରି ଥିବାରୁ ବିଆ ଟିକିଏ ଓଦାହୋଇ ଯାଇଥିଲା। Manabhari Gehili Bouku

ବୋଉବି ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ଧରି ନେଇ ତା ବିଆ ଭିତରକୁ ପଶିବାର ବାଟଦେଖାଇ ଦେଲା। ତେଣୁ ବିଆର ଠିକ୍ ରାସ୍ତା ମିଳି ଯିବା ପରେ ଗୋଟାଏ ଧକ୍କାରେ ମୋ ବାଣ୍ଡରଅଗ ଭିତରକୁ ପଶି ଗଲା। ଆଉ ଗୋଟାଏ ଧକ୍କାରେ ମୋର ଗୋଟାକ ଯାକ ବାଣ୍ଡ ବୋଉରଲହୁଣୀ ବୋଳା ବିଆର ଅତି ଭିତରକୁ ଗଳିଗଲା। ବୋଉ ଚିତ୍କାର କରି ଉଠିଲା – ଏ ମାଆ…ଓବେଟା! ତୁ ମତେ ମାରିଦେଲୁ ବେଟା। ଲାଗୁଥିଲା ବୋଉକୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ହେଉଛି।

ମୁଁ ବୋଉ ବିଆ ଭିତରେ ବାଣ୍ଡକୁ ପୁରେଇ ଦେଇ କିଛି ସମୟ ଚୁପ୍ ଚାପ୍ ପଡ଼ି ରହିଲି। ବୋଉର ଟାଇଟ୍ ବିଆ ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ଭିତରେଭିତରେ ଦଳି ପକାଉ ଥିଲା। ମୁଁ ହାତ ବଢ଼େଇ ବୋଉର ଯୋଡ଼ାକ ଯାକ ଦୁଧକୁ ଧରିଲି ଏବଂପାଟି ଭିତରେ ପୁରେଇ ଚୋଷିବାକୁ ଲାଗିଲି। ବୋଉକୁ ଟିକିଏ ସମୟ ମିଳିଲା। ସେ ତା ଅଣ୍ଟାକୁହଲେଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲା। Manabhari Gehili Bouku

ବୋଉ ମତେ କହିଲା – ବେଟା ତୁ ଗେହିଁବା ଆରମ୍ଭ କର। ଏହାକହି ସେ ତା ଗାଣ୍ଡିକି ହଲେଇଲା। ମୁଁ ମୋ ଗେହିଁବାର ବେଗ ବଢ଼େଇ ଦେଲି। ଏବଂ ଜୋରଜୋର ବାଣ୍ଡକୁ ବିଆରେ ଭିତର ବାହାର କରିବାକୁ ଲାଗିଲି। ବୋଉ ପୁରା ମସ୍ତିରେ ଆସିଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତଳ ପଟୁ ସେ ତା ଅଣ୍ଟାକୁ ଉଠେଇ ଉଠେଇ ମୋର ବାଣ୍ଡକୁ ଦାବିବାର ଉତରଦେଉଥିଲା। ବୋଉ କହିଲା – ତୁ ମୋ ରାଜା। ଆହୁରି ଜୋରରେ ତୋ ବାଣ୍ଡକୁ ମୋ ବିଆଭିତରେ ଦାବ। ମୁଁ କହିଲି – ଏଇ ନେଏ ମୋ ରାଣୀ।

ଏ ବାଣ୍ଡ ତ ତୋରି ପାଇଁ। ବୋଉମୋତେ ତା ଦୁଇ ବାହୁରେ କଷିକରି ଭିଡ଼ି ଧରିଲା ଏବଂ ତା ବିଆ ଭିତରେ ସେ ତାଆଗ୍ନେୟଗିରିର ଲାଭା ଉଦ୍ଗିରଣ କରି ଗରମ ପାଣି ଛାଡ଼ି ଦେଲା। ସେତେବେଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋବାଣ୍ଡରୁ ବୀର୍ଯ ବାହାରି ନ ଥିଲା। ମୁଁ କହିଲି – ବୋଉ, ଏବେ ଆଉ ସମ୍ଭାଳି ହବନି। ମୋର ବୀର୍ଯବାହାରିବ। ବୋଉ କହିଲା – ଦେଏ ବେଟା, ଦେଏ। ତୋବୋଉ ବିଆକୁ ଆଜି ତୋ ବୀର୍ଯରେପୁରା ଓଦା କରି ଭସେଇ ଦେଏ। ବହୁତ ଦିନ ଧରି ତୋ ବୋଉ ବିଆ ଶୁଖିଲା ପଡ଼ିଚି। ହଠାତ୍ମୋ ବାଣ୍ଡରୁ ବି ପିଚକାରୀ ମାରିବା ଭଳି ବୀର୍ଯ ବୋଉ ବିଆ ଭିତରକୁ ପିଚିକି ଗଲା। Manabhari Gehili Bouku

ମୁଁ ଧଇଁସଇଁ ହୋଇ ବୋଉ ଦୁଧ ଉପରେ ମା ମୁଣ୍ଡକୁ ଥାପି ତାକୁ କଷିକରି ଜାବୁଡ଼ି ଧରି ଶୋଇଗଲି।ବୋଉ ମୋ ପିଠିକୁ ଆଉଁଶି ପକେଇଲା। ସେଦିନ ମୁଁ ବୋଉକୁ ଚାରିଥର ଗେହିଁଲି। ବୋଉ ମୋ ଉପରେ ପୁରା ଖୁସି ହୋଇଗଲା।ଏହା ପର ଠାରୁ ଦିଦିକୁ ମୋ ଶିକାରର ନିଶାଣ କରିବା ପରିବର୍ତେ ମୋ ବନ୍ଧୁକର ସବୁ ଯାକ ଗୁଳିମୁଁ ବୋଉ ଭିତରକୁ ଛାଚି ତାକୁ ଶିକାର କରିବାକୁ ଲାଗିଲି। -ଶେଷ-

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *