Tuni ki gehinba ichha bahu barasa pare purana hela-ଟୁନି କୁ ଗେହିଁବା ଇଛା ବହୁ ବର୍ଷ ପରେ ପୂରଣ ହେଲା (ଭାଗ -1) 

ଟୁନି କୁ ଗେହିଁବା ଇଛା ବହୁ ବର୍ଷ ପରେ ପୂରଣ ହେଲା (ଭାଗ -1)

Tuni ki gehinba ichha bahu barasa pare purana hela

୧୯୯୯ ମହାବାତ୍ୟା ବେଳେ ମୁଁ ଗାଁ ରେ ଥାଏ | ଗାଁ ରେ ଆମର ଛୋଟ ଗୋଟେ ଦୁଇ ବଖରା ଵାଲା ଘର, ସବୁ ବେଳେ ବନ୍ଦ ରହେ, କେବେ କେମିତି ପର୍ବ ପର୍ବାଣି ରେ ନହେଲେ ଫସଲ ଅମଳ ବେଳେ ଆସି ରହୁ  | ସେଥିରେ ଗ୍ରୀଲ ଲଗାଇବାକୁ ଓ ଛୋଟମୋଟ ରପାଈରିଂ କାମ ପାଇଁ ମୁଁ ୧୫ ଦିନ ଛୁଟି ନେଇ ଘର କାମ କରିବା ଭିତରେ ବାତ୍ୟା ଆସିଗଲା | ସେଇ ଦୁଇ ଦିନ ଯେଉଁ  କଷ୍ଟ ଅନୁଭବୀ ହିଁ ଜାଣିବ | ଦୁଇ ରାତି ଆଉ ଗୋଟେ ପୁରା ଦିନ ଭୟ, ଭୋକ  ଭିତରେ କଟି ଗଲା | ନଡ଼ିଆ ଗଛ ପଡି ଆମ ଘର ର ଗୋଟେପାଖ ଛାତ ଓ କାନ୍ଥର କିଛି ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥାଏ | ବର୍ଷା ଛାଡିଗଲା ପରେ ପବନ କିଛି ହେଉ ଥିଲେବି ମୁଁ ଘରପାଖରୁ ସବୁ ଡାଳ ପତ୍ର ସଫା କରୁଥାଏ, ଏହି ସମୟରେ ଆମ ସାହିର ଗୌରୀ ବଡ଼ମା ଆସି କହିଲା ପୁଅ ଆମ ଘର ପୁରା ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି ଆମେ ତମ ଘରେ ଆସି ରହିବୁ | ମୁଁ କହିଲି ହଉ ଆସି ରୁହ, ମୁଁ ତ ଏକେଲା ଅଛି, ତୁମେ ଆର ବଖରା ରେ ରହିବ କିନ୍ତୁ ସେ ବଖରା ରେ ସାଇଡ କାନ୍ଥ ଟିକେ ଭାଙ୍ଗିଛି | ଗୌରୀ ବଡ଼ମା କହିଲା କିଛି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ ଆମେ ରହିଯିବୁ, ୧୦ -୧୨ ଦିନ ରେ ଝାଟିମାଟି କୁଡ଼ିଆ ଗୋଟେ କରି ପଳେଇବୁ |
କିଛି ସମୟ ପରେ ଗୌରୀ ବଡ଼ମା ଆସିଲା | ସାଙ୍ଗରେ ତା ଝିଅ ଟୁନି, ଟୁନିର ଦୁଇଟି ପୁଅ ଝିଅ | ଗୌରୀ ବଡ଼ମା ବିଧବା ଲୋକ, ଘରେ ଏକେଲା ରହେ,କୁଲି ମଜୁରୀ କରି ଚଳିଯାଏ |  ତାର ୨୪  ବର୍ଷ ର ପୁଅ ବିଜୟ ପାଠ ଅଧାରୁ ଛାଡି କୋଉ ଗୋଟେ ଟେଣ୍ଟ ଵାଲା ପାଖରେ କାମ କରେ, ସେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ରେ ରହୁଛି | ତିନି ଝିଅ କୁ ବାହା କରେଇ ସାରିଛି | ଏହି ୨୯  ବର୍ଷିଆ ଟୁନି ସବୁଠୁ ସାନ ଝିଅ ସେ ବି କିଛି ବର୍ଷ ତଳେ ବାହା ହେଇ ସାରିଛି | କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଟୁନି ତା ମା ପାଖକୁ ଆସିଥିଲା, ଏ ଭିତରେ ବାତ୍ୟା ଆସିଗଲା ଆଉ ସେ ଶାଶୁ ଘରକୁ ଯାଇପାରିନି | ଗାଁ ହିସାବରେ ଟୁନି ମୋର ଭଉଣୀ, କିନ୍ତୁ ଭିତର ସମ୍ପର୍କ ଟିକେ ଅଲଗା |   ଟୁନି ମୋତେ ଦେଖି କଣେଇ କଣେଇ ଚାହିଁ ମୁରୁକି ହସା ମାରୁ ଥାଏ | ତାକୁ ନେଇ ମୋର ଆଜିର ଏଇ କାହାଣୀ | ସେ ମୋର ପିଲା ଦିନ ର ସ୍ମୃତି |
ଟୁନି ମୋ ଠାରୁ ୧ ବର୍ଷ ସାନ ହେଲେ  ସେ ମୋ ଠାରୁ ୩ ଟା କ୍ଲାସ ତଳେ ପଢୁଥିଲା | ଭାରି ଚୁଲବୁଲି | ପିଲା ଦିନ ରୁ ତାର ଚେହେରା ମସ୍ତ | ୭ମ ଶ୍ରେଣୀ ପରେ ସେ ପାଠ ଛାଡି ଦେଲା | କାରଣ ସେହି ବର୍ଷ ତାର ମେନ୍ସ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଓ ତା ଦୁଧ ବଡ ବଡ ହେଇ ଫ୍ରକ ଉପରକୁ ଦେଖା ଯାଉ ଥିଲା | ଖେଳିଲା ବେଳେ ମୁଁ କେତେ ଥର ତା ଦୁଧ ଚିପିଛି | ଏମିତିକି ଥରେ ତା ଦୁଧ ଚିପି ବିଆ ରେ ହାତ ମାରୁ ଥିବା ବେଳେ  ଧରା ପଡି ତା  ଜେଜେବାପା ଠୁ ମାଡ଼ ଖାଇଥିଲୁ  | ସେତେବେଳେ ଆମ ସାହି ରେ ଟୁନି ସବୁଠୁ ସୁନ୍ଦରିଆ ମାଲ ଥିଲା | ଏବେତ ତା ଚେହେରା ଆହୁରି ଫୁଟି ଉଠୁଛି, ମସ୍ତ ମାଲ ଖଣ୍ଡେ ହେଇଛି  | ହଳଦୀ ରଙ୍ଗ ଗୋରା ସାଙ୍ଗ କୁ ଡେଙ୍ଗା ପାତଳୀ ଚେହେରା ଆଉ  ବଡ ବଡ ୩୮ ସାଇଜ ଦୁଧ | ୨ ଟି  ପିଲା ଜନ୍ମ କଲାପରେ ଦୁଧ ଟିକେ ଟିକେ ଓହଳି ପଡିଛି କିନ୍ତୁ ମସ୍ତ ସେକ୍ସି ହେଇଛି | ଆଜି ସହି ପିଲା ଦିନ କଥା ମାନେ ପକେଇ ଟୁନି ହସୁଥିଲା ବୋଧେ | ମୁଁ ବି ଇସାରା ଇସାରା ରେ ହସି ଉତ୍ତର ଦେଲି | ସେଇ ପିଲାବେଳେ ସବୁ ବେଳେ ଟୁନି କୁ ଗେହିଁବାକୁ ଇଛା ହୁଏ କିନ୍ତୁ ବଡମାନଙ୍କ ଡର ରେ ହେଇ ପାରି ନଥିଲା | ମାଟ୍ରିକ  ପରେ ମୁଁ ବାହାରେ ପଢିବାକୁ ଗଲି ତାପରେ ଚାକିରୀ, ଏମିତି ହେଇ ବହୁତ ବର୍ଷ ହେଲା ଟୁନି ସହିତ ଦେଖା ହେଇ ନଥିଲା | ସେ ଭିତରେ ସେ ବାହା ହେଇ ଶାଶୁ ଘର ଚାଲିଗଲା | ଏବେ ୧୫ ବର୍ଷ ପରେ  ତାକୁ ଦେଖି ପୁରୁଣା କଥା ସବୁ ମନେପଡି ଯାଉଥିଲା |
ସେମାନେ ଗୋଟେ ବଖରା ରେ ରହିଲେ, ଅନ୍ୟ ବଖରା ରେ ମୁଁ | ଗୌରୀ ବଡ ମା କହିଲା ତୁ ବାହାରେ କାହିଁକି ଖାଇବୁ, ଆମ ରୋଷେଇ ରେ ତୋ ପାଇଁ ବି ଟୁନି ରାନ୍ଧି ଦେବ | ମୁଁ ହଁ କହି ଘରେ ଯାହା କିଛି  କିଛି ଅଧା ଓଦା ଚାଉଳ ଡାଲି ଥିଲା ସବୁ  ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଲି | ଟୁନି ରୋଷେଇ କରିବା ଭିତରେ ପୁରୁଣା ଦିନ ର କଥା ସବୁ କହି ହସାଉ ଥାଏ | ସେ କାମ କରିବା ଭିତରେ ବେଳେ ବେଳେ ନଇଁ ପଡି କିଛି କଲେ ତାର ଅଧା ଖୋଲା ବ୍ଲାଉସ ଭିତରୁ ଦୁଧ ଦୁଇଟା ଓହଳି ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖା ଯାଉଥାଏ | ଓଃ କି ସୁନ୍ଦର ଦୃଶ୍ୟ, ବଡ ବଡ ଗୋରା ଦୁଧ କୁ ଗାଢ଼ ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର ବଡ ବଡ ଭୁଣ୍ଡି ଦେଖି ମୋ ମନ ଖାଲି ହାଇଁପାଇଁ ହେଉଥାଏ | ମନ ହେଉଥାଏ ସଂଗେ ସଂଗେ ସେଇଠି ତାକୁ ଧରି ଦୁଧ ଦୁଇଟାକୁ ଚିପି ଚିପି ଗେହିଁ ପକାନ୍ତି | ବାଣ୍ଡ ସେତେ ବେଳକୁ ପୁରା ଚଡି ଫଟେଇ ବାହାରି ଯିବା ଅବସ୍ଥା | ସମ୍ଭାଳି ପାରିଲି ନାହିଁ | ପାଣି ପିଇବାକୁ ସେହି ଚୁଲି ପାଖକୁ ଯାଇ ଗୋଟେ ଗ୍ଲାସ ରେ ପାଣି ଆଣିବା ଭିତରେ କେହି ନଦେଖିଲା ଭଳି ଟୁନି ର ଗୋଟେ ଦୁଧ କୁ ଚିପି ଦେଲି | ସେ ଟିକେ ଆକଟ କଲା ଭଳି ବଡ ବଡ ଆଖି କରି ଫୁସ ଫୁସ କରି କହିଲା ଏ କଣ ହେଉଛି ? ପଛେ ହେବ …ଏବେ ଦିନ ବେଳ ଟା  କିଏ ଦେଖିଦେବ |
ମୁଁ ବି ତାକୁ ଟିକେ ଚିମୁଟି ଦେଇ କହିଲି ତୋର ଯାହା ସାଇଜ଼ ହେଇଚି ଆଉ କଣ ସମ୍ଭାଳି ହେଉଛି ? ତୋ ସ୍ୱାମୀ ତୋତେ ତ କେତେ ବେଳେ ଛାଡୁ ନଥିବ
ଟୁନି ସେମିତି ଫୁସ ଫୁସ କରି କହିଲା ….ତମେ ତ କଷି ବେଳରୁ ଚିପି ଚିପି ବଡ କରି ଦେଇଛ |
ମୁଁ କହିଲି ଉପର ଜିନିଷ ଏତେ ବଢିଆ ହେଇଚି ତଳେ କେମିତି ଅଛି ?
ଟୁନି – ତଳ ଜିନିଷ ବି ଦେଖିବ, ଟିକେ ଥୟ ଧର
ମୁଁ ଜାଣିଲି ମାଇକିନାର  ଏବେ ବି ମୋ ଠୁ ଗିହା ଖାଇବାକୁ ଇଛା ୧୦୦% ଅଛି | ସେତିକି ବେଳେ ତା ଝିଅ ନିଦରୁ ଉଠି କାନ୍ଦିଲା | ଟୁନି ଯାଇ ଝିଅକୁ ଧରି ଆସି କିଛି ଲାଜ ସରମ ନକରି ମୋ ଆଗରେ  ବସି ଦୁଧ ଖୁଆଇଲା ଯେମିତି ମୋତେ ତାର ଦୁଧ ଦେଖାଯିବ | ତା ଦୁଧ ଦେଖି ମୋର ଅବସ୍ଥା ଅସମ୍ଭାଳ | ମୁଁ ପୁରା ଅନ୍ୟ ମନସ୍କ ହେଇ ଗଛ ସଫା କରୁ କରୁ ଗୋଟେ ସରୁ କାଠି ମୋ ଆଖିରେ ବାଜିଲା | ମୁଁ ଆଖିକୁ ଚାପି ଧରି ବାରଣ୍ଡା ରେ ଯାଇ ବସି ପଡିଲି | ଟୁନି ବି ଟିକେ ବ୍ୟସ୍ତ ହେଇ ପାଣି ଗ୍ଲାସ ଟେ ଧରି ମୋ ପାଖକୁ ଧାଇଁଆସି ମୋ ଆଖି କୁ ଛାଟି ଦେଇ କହିଲା ଟିକେ ସୋଇପଡ ଭଲ ଲାଗିବ | ମୁଁ ସେୟା କଲି |

ଆଗକୁ ପଢିବା ପାଇଁ nextpage କୁ ଯାଆନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *