Tuni ku gehinba icha bahu barsa pare purana hela-ଟୁନି କୁ ଗେହିଁବା ଇଛା ବହୁ ବର୍ଷ ପରେ ପୂରଣ ହେଲା (ଭାଗ -୨ ) 

ଟୁନି କୁ ଗେହିଁବା ଇଛା ବହୁ ବର୍ଷ ପରେ ପୂରଣ ହେଲା (ଭାଗ -୨ )

Tuni ku gehinba icha bahu barsa pare purana hela(bhaga-2)

ପାଠକ ବନ୍ଧୁ ଆଶା କରୁଛି ମୋର ଏହି ଗଳ୍ପର ପ୍ରଥମ ଭାଗ  “ଟୁନି କୁ ଗେହିଁବା ଇଛା ବହୁ ବର୍ଷ ପରେ ପୂରଣ ହେଲା (ଭାଗ ) ” ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ | ଏବେ ଦ୍ଵିତୀୟ ଭାଗ କୁ ଯିବା |

ଦିପହର ସମୟରେ ମୋ ଠାରୁ ଜମାଣିଆ ଗିହଣା ଖାଇଲା ପରେ ଟୁନି ପୁରା ଖୁସି ଥିଲା | ସନ୍ଧ୍ୟା ହେବା ମାତ୍ରେ ଅନ୍ଧାର ମାଡି ଆସିଲା, ତାର ଛିଣ୍ଡି ଖୁଣ୍ଟ ଉପୁଡି ସବୁଆଡେ ଧ୍ବଂସ ହେଇଯାଇଥାଏ | ମାସେ ଦୁଇ ମାସ ବିଜୁଳି ସାତସପନ | କିରୋସିନ ବି ଦେଖି ଚାହିଁ ଖର୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ, କାରଣ ଏମିତି ଦୁର୍ବିପାକ ସମୟରେ ମିଳିବା କଷ୍ଟ  | ତେଣୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ରୋଷେଇ ସାରି ଖାଇପିଇ ଦେଇ ସୋଇ ପଡିଲେ ସବୁଆଡୁ ସୁବିଧା | ଗୋଟିଏ ଲଣ୍ଠନ କୁ ଜଳେଇ ଶୀଘ୍ର ଶୀଘ୍ର ରୋଷେଇ କଲା ଟୁନି | ରୋଷେଇ ବି ସେମିତି କିଛି ନାହିଁ , ଭାତ ସାଙ୍ଗକୁ ଅଳ୍ପ ଡାଲି ଆଉ ଗଛ ଭାଙ୍ଗି  ଛିଡି ପଡିଥିବା ଅମୃତଭଣ୍ଡା ମିଶା ଡାଲମା | ରାତି ୮ ବାଜୁ ବାଜୁ ଖାଇବାକୁ ବସିଲୁ |

ଖାଇବା ବେଳେ ଟୁନି  ତା ବୋଉ (ଗୌରୀ ବଡ଼ମା )କୁ କହିଲା, ଏପଟ ବଖରାରେ  ଭଙ୍ଗାକାନ୍ଥ, ପିଲାଙ୍କୁ ଧରି ଶୋଇବା  ଠିକ ନୁହେଁ, ମୁଁ ଭାଇଙ୍କ ବଖରା  ରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଧରି ଶୋଇବି |

ଗୌରୀ ବଡ଼ମା କହିଲା ଆରେ ତୋ ପିଲା ମାନେ ରାତିରେ କନ୍ଦାକଟା କରିବେ, ତୋ ଭାଇ ଶୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ |

ମୁଁ କହିଲି ନାଁନାଁ, ମୋର କିଛି ଅସୁବିଧା ହେବନି,  ମୁଁ  ଥରେ ଶୋଇଲେ ଆଉ ମୋର ନିଦ ଭାଂଗେନି, ପାଖରେ ମାଇକ ବାଜିଲେ ବି ମୁଁ ଶୋଇ ଥାଏ |

ଗୌରୀ ବଡ଼ମା କହିଲା ହଉ ତେବେ ତୋର ଯଦି କିଛି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ ତେବେ ଟୁନି ତା ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ସେଇ ବଖରା ରେ ଶୋଉ | ମୁଁ ଓ ଟୁନି ପରସ୍ପର ଆଡକୁ ଚାହିଁ ହସାହସି ହେଲୁ, ଆମ ପ୍ଲାନ କାମ ଦେଲା ବୋଲି | ସବୁ ଧୁଆ ଧୋଇ ସରିଲା ପରେ ଟୁନି ତା ବୋଉ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ବଖରା ରେ ବିଛଣା ପକେଇଲା ପରେ ଆମ ବଖରା ରେ ବିଛଣା କଲା | ଟୁନିର ପୁଅ କିନ୍ତୁ ଜିଦି କଲା ଆଇ ପାଖରେ ଶୋଇବ, ତେଣୁ ସେ ଗୌରୀ ବଡ଼ମା ପାଖରେ ଶୋଇଲା | ଟୁନି, ତା ପାଇଁ ଓ ତା ଝିଅ ପାଇଁ ତଳେ ସପ ପକାଇ ବିଛଣା କଲା ଓ ମୋର ଖଟ  ଉପର ବିଛଣା ଝାଡ଼ି ଠିକ କରିଦେଲା | ଲଣ୍ଠନକୁ ଗୌରୀ ବଡ଼ମା ରୁମ ରେ ରଖି ଆମ ରୁମ ରେ ଟର୍ଚ୍ଚ ରେ କାମ ଚଳେଇବାକୁ ଠିକ କଲୁ |

ଗୌରୀ ବଡ଼ମା ତା ନାତି କୁ ଗପ କହି ଶୁଆଇ ଦେଉଥାଏ | ତାର ପାଟି ଶୁଣାଯାଉଥିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ନିଜ ନିଜ ବିଛଣା ରେ ବସି ଗପ ସପ ହେଲୁ |  ଟୁନି ତା ବିଛଣା ରେ ଶୋଇ ତା ଝିଅ କୁ ଦୁଧ ଖୁଆଉ ଥାଏ |କିଛି ସମୟ ପରେ ଗୌରୀ ବଡ଼ମା ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରିବା ଶୁଣାଗଲା |ଏବେ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ରେ ମୋ ବିଛଣାରୁ ଉଠି ଯାଇ ଟୁନି ବିଛଣା ରେ ବସି ତାକୁ କୁଣ୍ଢେଇ ଚୁମା ଦେଲି ଆଉ ଆରପଟ  ଦୁଧକୁ  ଚିପିଲି | ଟୁନି ମୁରୁକି ମୁରୁକି ହସି ହସି ଧୀର କଣ୍ଠରେ କହିଲା ଏତେ ବ୍ୟସ୍ତ କାହିଁକି ହେଉଛ ? ମୁଁ କଣ କୁଆଡେ ପଳାଉଛି ? ରାତି ସାରା ପରା ତମ ମାଇକିନା ପରି ତମ ପାଖରେ ଶୋଇବି | ଝିଅ ଦୁଧ ଖାଇସାରୁ, ଯେତେ ଗେହିଁବା କଥା ଗେହିଁବ | ତମେ ଏଠି ଯେତେ ଦିନ ଅଛ ସେତେ ଦିନ ତ ମୋ ଘଇତା, କହି ମୋତେ ଗୋଟେ ଲମ୍ବା କିସ ଦେଲା  |   ମୁଁ କିନ୍ତୁ କିଛି ନଶୁଣି ତା ପଛ ପଟେ ସୋଇ ତାର ଲୁଗା ଓ ଶାୟା ଟେକି ଗାଣ୍ଡି ରେ ବାଣ୍ଡ କୁ ମାଡି ଶୋଇ ଗୋଟେ ଦୁଧ କୁ ଚିପିଚିପି ତାକୁ ଚୁମା ଦେଇ ଚାଲିଲି | ଦୁଧ ଭୁଣ୍ଡିକୁ ଦଳି ଦଳି ତା ବେକ ଗାଲ ରେ ଚୁମା ଦେଉ ଦେଉ ତା କାନକୁ ଟିକେ ଟିକେ କାମୁଡି ଦେଲି |

ଆହଃହଃ ଆଆଅଃ କାଟୁଚି କହି ଟୁନି ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ଚିମୁଟି ଦେଇ କହିଲା ମୋ ଦୁଧଭୁଣ୍ଡି  ଦରଜ ହେଇ ଗଲାଣି, ଆସ୍ତେ ଆସ୍ତେ ଦଳ, ଦିନ ବେଳେ ଯେତେ ଜୋରରେ ଦଳିଚ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଧ ଭୁଣ୍ଡି ସରସର ହେଉଛି ସିଆଡେ ବିଆ ରୁ ପାଣି ବାହାରି ସବୁ ଓଦା ହେଇ ଗଲାଣି |

ମୁଁ କହିଲି ତୁ ସେମିତି ମାଲ ଖଣ୍ଡେ ହେଇଚୁ ଆଉ ତୋ ଦୁଧ ସେମିତି ମସ୍ତ ହେଇଚି ମୁଁ କଣ ସମ୍ଭାଳି ପାରୁଛି ? ଏତିକି କହି ମୁଁ ତା ଶାୟା ଭିତରେ ହାତ ପୁରେଇ ବିଆକୁ ଚିପୁ ଚିପୁ କହିଲି ତୋ ବିଆ ରେ ଏତେ ବାଳ, ତୋ ସ୍ୱାମୀ କେବେ କାଟିବାକୁ କହେନି ? ଟୁନି କହିଲା ନାଁ, ସିଏ ବେଶୀ ବାଳ କୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ମୁଁ କହିଲି ମତେ ବି ବେଶୀ ବାଳ ଭଲ ଲାଗେ | ସେତେବେଳକୁ ତା ଝିଅର ଦୁଧ ଖାଇବା ସରି ଯାଇଥାଏ | ଟୁନି ମୋ ପଟକୁ ବୁଲି ମୋତେ କୁଣ୍ଢେଇ ଧରି ଚୁମା ଦେଇ ଚାଲିଲା ଆଉ ଗୋଟେ ଗୋଡ ମୋ ଉପରେ ଲଦି ବିଆ କୁ ମୋ ବାଣ୍ଡ ରେ ଘଷିଲା | ମୁଁ ତାର ଗୋଟେ ଦୁଧ କୁ ପାଟିରେ ପୁରେଇ ଚୁଚୁମୁ ଥାଏ ଆଉ ଗୋଟେ ଦୁଧ କୁ ଚିପୁଚିପୁ ଭୁଣ୍ଡି କୁ ଦଳୁ ଥାଏ, ବେଳେ ବେଳେ ତା ଓଠ କୁ ଚୁଚୁମି ତାକୁ ହିଟ କରୁ ଥାଏ |

ଅଧା ଘଣ୍ଟା ଏମିତି ରତିକ୍ରୀଡା କଲା ଭିତରେ ତା ବିଆ ରୁ ପାଣି ବାହାରି ମୋ ଜଙ୍ଘ ଆଉ ବିଛଣା ଚାଦର ସବୁ ଓଦାହେଇ ଗଲାଣି | ମୁଁ ପଚାରିଲି କଣ୍ଡୋମ ନଲଗେଇ ଗେହିଁଲେ ତୋ ପେଟରେ ଛୁଆ ରହି ଯିବନି ତ ? ଟୁନି କହିଲା ତମେ ସେସବୁ ଚିନ୍ତା କରନାହିଁ, ମୋର ଆଉ ଚାରି ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପରେ ମେନ୍ସ ହେବ, ଏବେ ଯେତେ ବୀର୍ଯ୍ୟ ଛାଡିଲେ ବି ପେଟରେ ଛୁଆ ରହିବନି | ମୁଁ ଖୁସି ହେଇ ତାକୁ ମୋ ଉପରକୁ ଟାଣି ଆଣି ଓଠ କୁ ଚୁଚୁମି ଚୁଚୁମି ଦୁଇ ଦୁଧ ଭୁଣ୍ଡି କୁ ଦଳି ଚାଲିଲି | ସେ ଖାଲି ଗାଣ୍ଡି ଉଠାପକା କରି ଉଁ ଉଁ ହେଇ ଦୁଧ କୁ ମୋ ମୁହଁ ରେ ଘଷି ଘଷି କହିଲା ଏଇ ଦୁଇଟାକୁ ଖାଇ ଯା, ବହୁତ ମଜା ଲାଗୁଛି | ମୁଁ ଦୁଇ ଦୁଧ କୁ ଜୋର ଜୋର ଚିପିବା ସହିତ ଅଦଳ ବଦଳ କରି ଖାଉ ଖାଉ  ପଚାରିଲି ତୋ ଘଇତା ଏମିତି ମଜା ଦିଏ କି ନାହିଁ  ? ସେ କହିଲା ନାଁ ବେଶୀ ନୁହେଁ, ତମେ ବେଶୀ ମଜା ଦେଉଛ, ତମେ ତ ଛୋଟ ଦିନରୁ ମୋ ହିରୋ, ତାଙ୍କ ବାଣ୍ଡ ତମ ବାଣ୍ଡ ଠୁ ଛୋଟ | ତମ ବାଣ୍ଡ ପଶିଲେ ବେଶୀ ମଜା ଲାଗୁଛି କହି ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ହାତରେ ନେଇ ନିଜ ବିଆ ମୁହଁରେ ରଖି ମୋ ଉପରେ ନାଚି ନାଚି ଗେହିଁ ହେଲା | ମୁଁ ବି ଗାଣ୍ଡି କୁ ଉଠେଇ ଜୋର ଜୋର ଧକା ମାରି ମାରି ତାକୁ ସପୋର୍ଟ ଦେଉ ଥାଏ | ୧୫ – ୨୦ ମିନିଟ ଏମିତି ଗେହିଁ ହେଲା ପରେ ଟୁନି ବିଆ ରୁ ଜୋର ପାଣି ଖସିଲା ଆଉ ସେ ହାଲିଆ ହେଇ ମୋ ଉପରେ ଶୋଇ ମୋତେ ସବୁ ଆଡେ ଚୁମିଗଲା | କିନ୍ତୁ ମୋର ସେତେ ବେଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାହାରି ନଥାଏ | ମୁଁ ତାକୁ ତଳକୁ କରି ଚିତକରି ଶୁଆଇ ଦେଇ ଚଢି ଗଲି | ଦି ଗୋଡ କୁ ଫାଡ଼ି ବାଣ୍ଡକୁ ମାଡି ଦେଲି | ଟୁନି ବହୁତ ଖୁସିରେ ଗୋଡ କୁ ଟେକି ଧରି ବିଆ ଫାଡ଼ି ସେମିତି ଦେଖେଇ ଥାଏ ଆଉ ହସି ହସି କହୁଥାଏ ଜୋର ଜୋର ମାର ପୁରା ଭିତରକୁ ପେଲି ଦିଅ ମୋ ବିଆ ଫଟେଇ ଦିଅ ଆଃ ଅଃହ ଉଃ ବହୁତ ମଜା ଆସୁଛି ଆହୁରି ଜୋର ମାର | ମୁଁ ବି ପୁରା ଜୋଶ ରେ ସ୍ପୀଡ଼ ରେ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ମାରି ଗେହିଁ ଚାଲିଲି | ତା ବିଆର ବାଳ ଓ ମୋ ବାଣ୍ଡର ବାଳ ଓଦା ହେଇ ଘଷି ହେଇ ଖାଲି କଚକଚ ସାଉଣ୍ଡ ହେଉଥାଏ | ଷ୍ଟ୍ରୋକ ମାରିଲା ବେଳେ ତା ଦୁଧ ଦୁଇଟା ଥଲ ଥଲ ହେଇ ନାଚୁ ଥାଏ ଯାହା ମୋତେ ବେଶୀ ଉତେଜିତ କରୁଥାଏ | ଆଉ ୧୦-୧୫ ମିନିଟ ନିର୍ଘାତ ଗେହିଁଲା ପରେ ମୋର ବୀର୍ଯ୍ୟ ବାହାରିଲା, ପୁରା ଭିତରକୁ ପେଲି ସବୁ ଟୁନି ବିଆରେ ଛାଡିଦେଲି ଆଉ ତା ଉପରେ ଶୋଇ ଦୁଧ ଚୁଚୁମି ଥକା ମେଣ୍ଟେଈଲି |

୧୦ ମିନିଟ ପରେ ଉଠି ପୋଛା ପୋଛି ହେଇ ବାହାରକୁ ଗଲୁ | ପରିଶ୍ରା କରି ଆସି ଗୋଟିଏ ବିଛଣାରେ ଲଗାଲାଗି ହେଇ ଶୋଇଲୁ | ମୁଁ ଟୁନି ଗାଣ୍ଡି ରୁ ଶାୟା ଟେକି ବାଣ୍ଡ କୁ ଲଗେଇ ତାର ଗୋଟେ ଦୁଧକୁ ଧରି ରାତି ସାରା ଶୋଇଲି | ପୁଣି ରାତି ପାହାନ୍ତା ବେଳକୁ ଆଉ ଥରେ ଜମେଇ କି ଗେହିଲି | ସକାଳୁ ଲକ୍ଷ କଲି ଟୁନି ଟିକେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଚାଲୁଚି |

ଏମିତି ଏମିତି ପୁରା ୬ ଦିନ ଟୁନି କୁ ମୋ ସ୍ତ୍ରୀ ଭଳି ଦିନକୁ ୩-୪ ଥର ଗେହିଲି | ତାପରେ ତାର ମେନ୍ସ ହେଇ ଗଲା | ଆଉ ଗେହିଁ ପାରିଲିନି | କିନ୍ତୁ କେବଳ ଦୁଧ ଚିପି ଓ ଚୁମା ଦେଇ  ଗୋଟେ ଦିନ ମନକୁ ବୁଝେଇ ଦେଲି ଓ ତା ପର ଦିନ ଗାଁ ଛାଡ଼ିଲି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *